Schronisko na Hali Łabowskiej położone jest w idealnym miejscem do odbywania wycieczek pieszych, rowerowych, narciarskich a nawet konnych, zarówno jedno jak i kilkudniowych połączonych z wygodnym noclegiem i smacznym wyżywieniem.  Prowadzi do niego wiele szlaków o różnym stopniu trudności i różnej długości rozpoczynających się w miejscowościach otaczających cały Beskid Sądecki.

Szlaki piesze na Halę Łabowską:

– z Łabowej szlak niebieski 2,5 h
– z Rytra szlak czerowny 4.5 h
– z Piwnicznej szlak żółty a od hali Pisanej szlak czerwony 4.5 h
– z Łomnicy Zdroju szlak żółty 3h (opis poniżej)
– z Łomnicy Zdroju szlak niebieski 2,10h (opis poniżej)
– z Krynicy szlak czerwony 6 h

Szlaki piesze z Hali Łabowskiej:

–  czerwony szlak na Wierch nad Kamieniem ok. 15 min. (opis poniżej)
 

Szlaki rowerowe:

–    z Maciejowej przez Składziste 10 km
–    z Krynicy przez Jaworzynę 14 km

Szlak konny:

Transbeskidzki szlak konny

Ścieżki dydaktyczne:

–    Przyrodniczo-historyczny szlak im. Hrabiego Adama Stadnickiego

Rezerwaty przyrody:
 
– drzewostany bukowo-jodłowe puszczy Karpackiej

Opisy szlaków. (zdjęcia dostępne w galerii)

Szlak żółty z Łomnicy Zdroju na Halę Łabowską.

Szlak żółty rozpoczyna się w Łomnicy, niedaleko Kościoła idąc w kierunku południwo-wschodnim należy skręcić w lewo w drogę pomiędzy domami. Już na samym początku po lewej ciekawe zabudowania łemkowskie (zdjęcie 1). Dalej droga wspina się nieco łagodnym zboczem i wychodzimy na rozległe pastwiska (zdjęcie 2 i 3), jeszcze kawałek po płaskim (zdjęcie 4) i mała wspinaczka dość stromo pod górę. Gdy dotrzemy do polany poniżej szczytu Parchowatki (1004 m n.p.pm) warto się zatrzymać i obejrzeć za siebie. Za nami roztacza się piękny widok na Łomnicę i otaczające ją zbocza Beskidów (zdjęcie 5 ). Dalej szlak prowadzi łagodnie, bez większych podejść, szeroką drogą przez lasy bukowo-jodłowe przecinane polanami (zdjęcie 6 i 7). Gdy dojdziemy do skrzyżowania szlaków(zdjęcie 8), po prawej stronie widać zbocza Wierchomli, a na następnej hali po lewej widok na Halę Pisaną. Jeszcze kawałek pod górę, leśni mieszkańcy (zdjecie 9) i mijamy ciekawe głazy porośnięte mchem (zdjęcie 10 i 11), stąd już niedaleko na Halę Łabowską (zdjęcie 12), a tam ciepły obiadek i pyszna szarlotka (zdjęcie 13).

Szlak niebieski z Łomnicy Zdroju na Halę Łabowską.

Szlak niebieski rozpoczyna się koło budynków Leśnictwa Łomnica i wiedzie na początku wzdłuż koryta potoku, w deszczowe dni może być trochę błotnisto. Po około 15 minutach napotykamy pierwszą przeszkodę w postaci przeprawy przez potok. Sposób jest dowolny, po leżących konarach, po kamieniach lub po prostu przez wodę, choć uwaga Zimna! (zdjęcie 1 i 2). Dalej szlak zaczyna wspinać się bardzo ostro pod górę, trochę trzeba się pomęczyć bo mało tam ciekawych widoków, cały czas idziemy przez las , a droga stroma (zdjecie 3 i 4). W dodatku już się nam wydaje, że doszliśmy na szczyt ale takie wrażenie niestety może zdarzyć się nam kilkakrotnie, jak to w górach bywa za pierwszym “ szczytem” pojawia się kolejny i kolejny. Tymniemniej w końcu się udaje! Wychodzimy na Halę Groń z widokiem na sąsiednie zbocza Beskidów (zdjęcie 5). W dodatku, warto tam bacznie się rozjerzeć i ściszyć nieco głos bo w pobliskich zaroślach można spotkać borsuka, nam się udało ale niestety na zdjęciu widać tylko bujną zieleń ;-( zwierzę niby dość otyłe i na krótkich nóżkach a jednak po prostu uciekło zanim aparat się nastawił (zdjęcie 6). Dalej szlak wiedzie przyjemną ścieżką grzbietem Pasma Jaworzyny, oczywiście z licznymi polanami i widokami. Na polanach w ciepłe dni bardzo przyjemna, miękka trawa na której można sobie odpocząć i podziwiać widoki (zdjęcie 7). A warto bo odsłania się nam cała panorama Tatr (zdjęcie 8). Na Halę Łabowską wychodzimy z lasu wprost na pola borówki brusznicy, schronisko wyłania się na dole i zaprasza na ciepły poczęstunek , miłą pogawędkę i wygodny nocleg.